Krzysztof Kasperski

Krzysztof Kasperski

Architekt, Twórca, Artysta

1936 – 2020

Twórca architektury, człowiek niezwykły, o wielkiej wrażliwości i błyskotliwym umyśle. Mnóstwo czasu poświęcił na dokumentowanie tego, co udało mu się przeżyć. Wracał do wspomnień, porządkował je. Wszystko to składał w albumy, które sam oprawiał i często też rozdawał bliskim. Było to coś, co sprawiało mu dużą przyjemność, godzinami potrafił siedzieć przed komputerem, skanować i przerabiać zdjęcia w najprostszych programach, tworzył FOTORYSUNKI, przycinał, coś usuwał, bawił się kolorem, często po prostu rysował na fotografiach.

Kamienie milowe

1936 – 1945, Janów Lubelski i Włodawa

Urodził się tuż przed wojną w Janowie Lubelskim, w rodzinie nauczycielskiej. Czas dzieciństwa i wojny spędził ze swoją mamą Martą we Włodawie, podczas gdy jego tata Witold będący oficerem Wojska Polskiego trafił do oflagu Murnau.

1945 – 1964, Włodawa, Parczew, Nałęczów, Warszawa

Po powrocie ojca z Murnau wyprowadzili się z Włodawy. Rodzice pracowali jako nauczyciele, najpierw w Parczewie, potem na dłużej w Nałęczowie, gdzie Krzyś z kolegami  buszował po wąwozach kipiących zielenią. Często potem chętnie wracał w te rejony.

Ostatecznie przenieśli się do Warszawy. Miasto było bardzo zniszczone. Rodzice dostali kąt u rodziny, natomiast Krzyś został wysłany do rodziny do Sochaczewa. Czasami z kuzynem Z. dojeżdżali do Warszawy, co w tamtych czasach nie było bezpieczne.

Z czasem rodzice wynajęli pokój na Żoliborzu przy Krasińskiego 13 i Krzysztof zaczął chodzić do szkoły im. Czarnieckiego w parku za Placem Wilsona.

Następna przeprowadzka to była Ochota, na Raszyńską 58. Najpierw chodził do szkoły 13-tki na Raszyńskiej, potem do Staszica na Noakowskiego 6.

Następnie była przeprowadzka na dłużej na Mokotów.

Studia zaczął na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym, ale z czasem przeniósł się na Architekturę.

Lata studiów czasem łączył z pracą zawodową. Ten czas wspominał jako wspaniały okres, przyjaźnie, które wówczas powstały pozostały na zawsze.

Krzysztof w wolnych chwilach pędził w góry, znał je doskonale, jednym tchem wymieniał po kolei nazwy wszystkich gór i pagórków. Też nad morzem czuł się wspaniale, a Jurata  była Jego ukochanym miejscem.

 

1964 – 1970, Warszawa

Po skończeniu studiów pracował w Katedrze Projektowania Wiejskiego, później u prof. Marzyńskiego, gdzie miał otwartą drogę do kariery naukowej. Jednak, jak sam mówił najbardziej chciał projektować i patrzeć jak się buduje.

Dodatkowo pod koniec lat sześćdziesiątych ukończył półtoraroczny kurs realizacji filmów naukowych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi.

1970 – 1988, Warszawa

Zrobił uprawnienia budowlane i zaczął pracę zawodową w biurach projektowych, najpierw w „Inwestprojekcie” w Miedzeszynie, potem w Ursusie, żeby od 1972 roku na dłużej zatrzymać się w zespole młodych, zdolnych architektów projektujących Ursynów Północny. Prowadził też pracownię wielobranżową. W tymże „Miastoprojekcie” został generalnym projektantem zespołu kolonii mieszkaniowych w Wołominie, potem w Ząbkach koło Warszawy.

1988 – 2020, Warszawa

W 1988 roku razem z żoną założył własną pracownię projektową. Zaprojektował rozbudowę Domu Opieki, zabytkowego dzieła Stefana Szyllera z XIX w., wraz z zespołem specjalistów podjął się rewitalizacji Zespołu Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach, zaprojektował kościół Ofiarowania Pańskiego przy Stryjeńskich oraz Dom Parafialny na Tanecznej na Ursynowie i wiele innych.

Rzeźbił w szkle, dużo czasu spędzał z komputerem i eksplorował programy graficzne. Lubił rysować na fotografiach, zajmowało Mu to mnóstwo czasu i energii twórczej.

Pisanie

Krzysztof lubił pisać, czuł się polonistą, jak mówił odziedziczył tę umiejętność po rodzicach. Wspominał, notował pewne zdarzenia, fakty w których sam uczestniczył, lub te które dotyczyły jego najbliższych czyli rodziców i dziadków, przeszukiwał pożółkłe już dokumenty i szukał w nich inspiracji.

Adres

Łukaszczyka 35
02-781 Warszawa, Polska
biuro@slonartgallery.com

Słoń Art Gallery

E. M. M. Kasperscy
Otwarte w Internecie 24/7

Tu nas znajdziesz

Bądźmy w kontakcie

error: Alert: Content protected